ROC'N the ROC 5K

October 26, 2019

Downtown Garland Square

Garland, TX



1st Overall Female: Rachel Donaway 

Time: 26:29.81


1st Overall Male: Alex Helger

Time: 21:23.50




Official Results

Complete

Bib #  Last Name  First Name Gender  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
413 Helgar Alex Male 31  00:21:25.32  00:21:23.50 1 1 1
455 Kelbe John Male 36  00:23:36.28  00:23:36.28 2 2 1
451 Perez Diaz Antonio Male 28  00:23:42.13  00:23:41.46 3 3 1
477 TAYLOR WESLEY Male 26  00:23:53.58  00:23:51.30 4 4 2
445 James David Male 24  00:24:23.25  00:24:21.46 5 5 1
457 Barrera Julian Male 17  00:25:14.20  00:25:08.27 6 6 1
479 Donaway Rachel Female 31  00:26:36.34  00:26:29.81 7 1 1
473 Cooper Brian Male 32  00:26:37.94  00:26:31.75 8 7 2
467 Murphey Shawn Male 38  00:26:41.38  00:26:35.46 9 8 2
480 Schlatholt Mason Male 17  00:26:52.40  00:26:41.52 10 9 2
431 Gilbert Kelli Female 28  00:27:01.16  00:26:56.49 11 2 1
458 Carroll Bart Male 52  00:27:37.09  00:27:34.42 12 10 1
456 Clem Dusty Male 43  00:28:24.50  00:28:13.91 13 11 1
425 Hummel Evan Male 30  00:28:28.09  00:28:22.94 14 12 3
450 SCHLATHOLT GARY Male 47  00:29:15.57  00:29:05.31 15 13 1
421 Perez Jessica Female 29  00:29:07.12  00:29:05.86 16 3 2
407 Hernandez Carlos Male 26  00:29:42.02  00:29:32.60 17 14 3
446 Murphey Melissa Female 39  00:29:37.62  00:29:36.36 18 4 1
462 Rector Ragan Male 45  00:29:46.70  00:29:39.70 19 15 2
449 Crane Melissa Female 36  00:30:52.66  00:30:46.74 20 5 2
488 Estrada Chela Female 58  00:31:18.70  00:31:17.44 21 6 1
468 Edwards Billy Male 51  00:31:22.52  00:31:19.38 22 16 2
483 Larsson Ye Female 38  00:31:29.62  00:31:29.62 23 7 3
490 Ngeth Anger Female 12  00:31:50.37  00:31:47.12 24 8 1
433 Zachary Cristina Female 37  00:32:16.84  00:32:12.97 25 9 4
459 Major Matt Male 35  00:32:51.10  00:32:46.60 26 17 3
443 Venable Crane Corbin Layne Male 11  00:34:25.64  00:34:20.11 27 18 1
489 Andrade Alexis Female 11  00:34:28.14  00:34:24.89 28 10 2
484 Hux Clyde Male 49  00:34:40.36  00:34:34.75 29 19 3
471 ASUMBRADO LOVELY Female 27  00:34:55.53  00:34:53.06 30 11 3
448 Davidson John Male 71  00:35:07.76  00:34:59.86 31 20 1
469 Person Daniel Male 44  00:35:16.74  00:35:08.51 32 21 2
409 Person Clara Female 3  00:35:19.69  00:35:10.95 33 12 NA
475 Person Nicole Female 41  00:35:21.31  00:35:12.67 34 13 1
410 Hernandez Emmanuel Male 28  00:35:58.86  00:35:49.89 35 22 4
423 Bratton Andy Male 31  00:37:08.88  00:37:05.62 36 23 4
419 Bastie Sheri Female 60  00:38:18.66  00:38:13.91 37 14 1
418 Montanez Ojeda Nievez Female 16  00:38:44.88  00:38:43.27 38 15 1
420 Cummings Raycia Female 16  00:39:45.36  00:39:39.75 39 16 2
453 Arriaga Anita Female 49  00:40:10.81  00:40:06.14 40 17 1
441 Snell III Cliff Male 44  00:40:21.61  00:40:14.37 41 24 3
411 Clement Jonathon Male 27  00:40:32.74  00:40:24.30 42 25 5
466 Raga Ethiopia Female 31  00:41:28.94  00:41:21.39 43 18 2
461 Blalock Rodrick Male 44  00:41:40.58  00:41:27.16 44 26 4
486 Holman Kathy Female 58  00:41:51.81  00:41:45.88 45 19 2
415 Mason Heather Female 27  00:42:45.91  00:42:42.77 46 20 4
432 KAPTAIN LINDSAY Female 27  00:42:46.38  00:42:44.10 47 21 5
463 Clem Mandy Female 41  00:43:53.86  00:43:43.92 48 22 2
476 Benford Sandra Female 70  00:44:15.16  00:44:03.55 49 23 1
452 Bird Cindy Female 62  00:44:46.27  00:44:36.51 50 24 2
474 Venable Larry Male 66  00:45:21.25  00:45:09.45 51 27 1
491 Chol Bol Male 8  00:46:09.61  00:46:09.61 52 28 2
439 Witkoff Tina Female 44  00:49:41.22  00:49:20.94 53 25 3
417 Walton Tammy Female 48  00:49:40.87  00:49:21.32 54 26 2
485 Hux Ally Female 17  00:49:38.54  00:49:33.15 55 27 3
412 Lira Destinie Female 10  00:50:06.39  00:50:04.78 56 28 3
465 Solice Taylor Female 23  00:50:05.58  00:50:05.19 57 29 1
482 Romero Alexander Male 9  00:50:46.27  00:50:44.66 58 29 3
481 Gibbs Audrey Female 64  00:51:36.63  00:51:35.36 59 30 3

 

Male 6-12

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
443 Venable Crane Corbin Layne 11  00:34:25.64  00:34:20.11 27 18 1
491 Chol Bol 8  00:46:09.61  00:46:09.61 52 28 2
482 Romero Alexander 9  00:50:46.27  00:50:44.66 58 29 3

 

Female 6-12

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
490 Ngeth Anger 12  00:31:50.37  00:31:47.12 24 8 1
489 Andrade Alexis 11  00:34:28.14  00:34:24.89 28 10 2
412 Lira Destinie 10  00:50:06.39  00:50:04.78 56 28 3

 

Male 13-18

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
457 Barrera Julian 17  00:25:14.20  00:25:08.27 6 6 1
480 Schlatholt Mason 17  00:26:52.40  00:26:41.52 10 9 2

 

Female 13-18

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
418 Montanez Ojeda Nievez 16  00:38:44.88  00:38:43.27 38 15 1
420 Cummings Raycia 16  00:39:45.36  00:39:39.75 39 16 2
485 Hux Ally 17  00:49:38.54  00:49:33.15 55 27 3

 

Male 19-24

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
445 James David 24  00:24:23.25  00:24:21.46 5 5 1

 

Female 19-24

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
465 Solice Taylor 23  00:50:05.58  00:50:05.19 57 29 1

 

Male 25-29

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
451 Perez Diaz Antonio 28  00:23:42.13  00:23:41.46 3 3 1
477 TAYLOR WESLEY 26  00:23:53.58  00:23:51.30 4 4 2
407 Hernandez Carlos 26  00:29:42.02  00:29:32.60 17 14 3
410 Hernandez Emmanuel 28  00:35:58.86  00:35:49.89 35 22 4
411 Clement Jonathon 27  00:40:32.74  00:40:24.30 42 25 5

 

Female 25-29

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
431 Gilbert Kelli 28  00:27:01.16  00:26:56.49 11 2 1
421 Perez Jessica 29  00:29:07.12  00:29:05.86 16 3 2
471 ASUMBRADO LOVELY 27  00:34:55.53  00:34:53.06 30 11 3
415 Mason Heather 27  00:42:45.91  00:42:42.77 46 20 4
432 KAPTAIN LINDSAY 27  00:42:46.38  00:42:44.10 47 21 5

 

Male 30-34

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
413 Helgar Alex 31  00:21:25.32  00:21:23.50 1 1 1
473 Cooper Brian 32  00:26:37.94  00:26:31.75 8 7 2
425 Hummel Evan 30  00:28:28.09  00:28:22.94 14 12 3
423 Bratton Andy 31  00:37:08.88  00:37:05.62 36 23 4

 

Female 30-34

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
479 Donaway Rachel 31  00:26:36.34  00:26:29.81 7 1 1
466 Raga Ethiopia 31  00:41:28.94  00:41:21.39 43 18 2

 

Male 35-39

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
455 Kelbe John 36  00:23:36.28  00:23:36.28 2 2 1
467 Murphey Shawn 38  00:26:41.38  00:26:35.46 9 8 2
459 Major Matt 35  00:32:51.10  00:32:46.60 26 17 3

 

Female 35-39

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
446 Murphey Melissa 39  00:29:37.62  00:29:36.36 18 4 1
449 Crane Melissa 36  00:30:52.66  00:30:46.74 20 5 2
483 Larsson Ye 38  00:31:29.62  00:31:29.62 23 7 3
433 Zachary Cristina 37  00:32:16.84  00:32:12.97 25 9 4

 

Male 40-44

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
456 Clem Dusty 43  00:28:24.50  00:28:13.91 13 11 1
469 Person Daniel 44  00:35:16.74  00:35:08.51 32 21 2
441 Snell III Cliff 44  00:40:21.61  00:40:14.37 41 24 3
461 Blalock Rodrick 44  00:41:40.58  00:41:27.16 44 26 4

 

Female 40-44

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
475 Person Nicole 41  00:35:21.31  00:35:12.67 34 13 1
463 Clem Mandy 41  00:43:53.86  00:43:43.92 48 22 2
439 Witkoff Tina 44  00:49:41.22  00:49:20.94 53 25 3

 

Male 45-49

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
450 SCHLATHOLT GARY 47  00:29:15.57  00:29:05.31 15 13 1
462 Rector Ragan 45  00:29:46.70  00:29:39.70 19 15 2
484 Hux Clyde 49  00:34:40.36  00:34:34.75 29 19 3

 

Female 45-49

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
453 Arriaga Anita 49  00:40:10.81  00:40:06.14 40 17 1
417 Walton Tammy 48  00:49:40.87  00:49:21.32 54 26 2

 

Male 50-54

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
458 Carroll Bart 52  00:27:37.09  00:27:34.42 12 10 1
468 Edwards Billy 51  00:31:22.52  00:31:19.38 22 16 2

 

Female 55-59

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
488 Estrada Chela 58  00:31:18.70  00:31:17.44 21 6 1
486 Holman Kathy 58  00:41:51.81  00:41:45.88 45 19 2

 

Female 60-64

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
419 Bastie Sheri 60  00:38:18.66  00:38:13.91 37 14 1
452 Bird Cindy 62  00:44:46.27  00:44:36.51 50 24 2
481 Gibbs Audrey 64  00:51:36.63  00:51:35.36 59 30 3

 

Male 65-69

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
474 Venable Larry 66  00:45:21.25  00:45:09.45 51 27 1

 

Male 70 & over

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
448 Davidson John 71  00:35:07.76  00:34:59.86 31 20 1

 

Female 70 & over

Bib #  Last Name  First Name  Age  Finishing Time  Chip Time Overall Gender Division
476 Benford Sandra 70  00:44:15.16  00:44:03.55 49 23 1

 

Finish Line Video